Aktualności

Informacja o dyżurach dotyczących pomocy prawnej
2020-02-14
„Szanowni Państwo, Okręgowa Izba Lekarska w Tarnowie przypomina, że pomoc prawna udzielana jest członkom samorządu zawodowego lekarzy w trakcie dyżurów prawnika Izby, które...
Opłata reklamowa a działalność zawodowa lekarzy i lekarzy dentystów
2020-02-13
„Opłata reklamowa a działalność zawodowa lekarzy i lekarzy dentystów” Tytułem wstępu należy przypomnieć, że na mocy uchwały Rady Miejskiej w Tarnowie NR XVIII/205/2019 z dnia z dnia...
Spotkanie dentystów, świadczeniodawców NFZ!
2020-02-13
Spotkanie dentystów, świadczeniodawców NFZ! Serdecznie zapraszamy wszystkich lekarzy dentystów, będących stroną umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w leczeniu...
UWAGA!!! Nastąpiła zmiana wysokości opłat za zarejestrowanie praktyki i zmianę wpisu w rejestrze praktyk
2020-02-11
Szanowni Państwo, informujemy że nastąpiła zmiana wysokości opłat za zarejestrowanie praktyki i zmianę wpisu w rejestrze praktyk:   •wpis do rejestru 104 zł •zmianę wpisu w rejestrze 52...

 

 

Kontakt z nami
Biuro OIL w Tarnowie
tel/fax: 14 688 88 30
Konto bankowe:
74 1910 1048 2640 0010 1213 0001
E-mail: tarnow@hipokrates.org

NIP: 873-12-06-789

33-100 Tarnów
ul. Ignacego Mościckiego 16

Godziny pracy biura:
poniedziałek 10 - 17
wtorek 8 - 15
środa 10 - 17
czwartek 8 - 15
piątek 8 - 15

Pomoc prawna - informacja

 

 


 

.

Aktualności

Pół roku z e-receptą - Lider e-zdrowia 2019
2019-08-07

E-recepta: łatwiej, szybciej i bezpieczniej

Od 1 stycznia tego roku każda apteka i punkt apteczny obowiązkowo powinny realizować elektroniczne recepty. To wersja cyfrowa dotychczasowej tradycyjnej recepty. Wdrożenie e-rozwiązania ma między innymi wyeliminować nieczytelnie wystawione papierowe dokumenty – znacznie zmniejsza ryzyko błędów zarówno ze strony lekarza jak i farmaceuty. Elektroniczna metoda wystawiania i realizowania recept pozwala uszczelnić i zabezpieczyć cały system – ogranicza wszelkie nadużycia związane z realizacją recept refundowanych m.in. na środki psychotropowe.

 

E-recepta – jak to działa? 

Lekarz przepisuje lekarstwa, wprowadzając informacje do systemu. Pacjent otrzymuje e-mailem lub/i SMS-em 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki. Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub/i e-mailem, konieczne jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta przy pomocy profilu zaufanego. Profil można założyć w siedzibie NFZ lub korzystając z bankowości internetowej. Aby aktywować IKP wystarczy też wejść na stronę pacjent.gov.pl

 

E-rozwiązanie z korzyścią dla pacjentów i lekarzy 

Na wprowadzenie nowego systemu lekarze mają czas do końca roku. Ministerstwo Zdrowia planuje, że elektroniczne recepty powinny być wystawiane już w każdym gabinecie medycznym od 1 stycznia 2020 r. Z kolei znowelizowana w kwietniu tego roku ustawa umożliwia też wystawienia e-recepty bez konieczności badania. To ułatwia obsługę pacjentów przewlekle chorych, którzy nie muszą chodzić do lekarza tylko po wypisanie kolejnej recepty. Wystarczy, że informacja o ich chorobie pojawi się w systemie. Nowe rozwiązanie znacznie przyspiesza też obsługę pacjentów w aptece.

 

Recepta „bez papierka” coraz bardziej popularna 

Do końca czerwca ponad 6 000 lekarzy z ponad 1 100 placówek leczniczych w Polsce wystawiło blisko 2 mln 400 tys. e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów.

 

Także mieszkańcy woj. małopolskiego coraz częściej sięgają po cyfrowe rozwiązania wprowadzane w ramach elektronicznej platformy e-zdrowie. Od początku wystawiania e-recept w sumie w regionie wystawiono prawie 203 tysiące e-recept (202 893).

Do końca lipca w sumie w województwie małopolskim e-recepty wystawiło 638 lekarzy. Od początku działania tej e-usługi elektroniczne recepty otrzymało w regionie ponad 40 tysięcy pacjentów (40 100).

 

W woj. małopolskim jest 475 podmiotów, które posiadają certyfikaty uprawniające do wystawiania e-recept.

 

Liderem pod względem liczby wystawionych elektronicznych recept w województwie małopolskim jest Centermed z Tarnowa. Od stycznia lekarze tej przychodni „wypisali” pacjentom blisko 78 tysięcy (78 963) takich recept.

 

Drugie miejsce, z liczbą 31 816 wystawionych e-recept, zajmuje Przychodnie "ESKULAP" z Biecza, a trzecie na podium jest Centrum Medyczne "Kol-Med" Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie, w którym od początku roku wystawiono 28 329 e-recept.

 

Jak wskazują dane ogólnopolskie najwięcej – aż 69 proc. – e-recept wystawili lekarze w grupie wiekowej 41+. Na drugim miejscu pod względem liczebności wystawionych e-recept są lekarze seniorzy, czyli w wieku 61-70 lat. Wystawili oni 13 proc. wszystkich recept elektronicznych. Najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił wirtualną receptę ma 88 lat.

 

Wiek nie jest barierą także wśród pacjentów - bardzo przychylne temu rozwiązaniu są osoby starsze. Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 71 roku życia – aż 453 tys. (ok. 1/5 wszystkich wystawionych). Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci  w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

 

Wzrasta też częstotliwość  wystawiania e-recept  w Polsce z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 50 tys. na początku lipca. Liczby te stale rosną.

 

Cyfrowe udogodnienie dla wszystkich

 

E-recepta jest zawsze czytelna i poprawna, nie wymaga pieczątek ani podpisów. Takiej recepty nie można zniszczyć ani zgubić. Zawsze też pacjent może sprawdzić swoją e-receptę korzystając z Internetowego Konta Pacjenta.

 

Pół roku z e-receptą

 

Na półmetku wdrażania e-recepty – Ministerstwo Zdrowia, Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Gazetą Prawną  ogłosił konkurs dla personelu medycznego pt. „Lider e-zdrowia 2019”.

 

Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk związanych z cyfryzacją systemu ochrony zdrowia oraz upowszechnienie rozwiązania jakim jest e-recepta.

 

W celu promowania i rozpowszechniania tej elektronicznej usługi zachęcamy do udostępniania informacji o konkursie na Lidera e-zdrowia Państwa czytelnikom, słuchaczom i widzom.

 

Kategorie konkursowe „Lider e-zdrowia 2019”

 

Indywidualne:

 • Lekarz
 • Lekarz dentysta
 • Pielęgniarka lub położna

 

Grupowa praktyka:

 • Lekarze
 • Lekarz dentyści
 • Pielęgniarki lub położne

 

Zakłady lecznicze:

 • do 2 osób personelu medycznego uprawnionego do wystawiania recept
 • Od 3 do 4 osób personelu medycznego uprawnionego do wystawiania recept
 • Od 5 do 14 osób personelu medycznego uprawnionego do wystawiania recept
 • 15 i więcej osób personelu medycznego uprawnionego do wystawiania recept

 

Samorządy terytorialne:

 • Gminy wiejskie
 • Gminy miejsko-wiejskie
 • Miasta do 100 tys. mieszkańców
 • Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców
 • Powiaty do 60 tys. mieszkańców
 • Powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców
 • Powiaty powyżej 120 tys. Mieszkańców

 

Liderzy zmian

 

Lekarze, personel medyczny oraz placówki medyczne wystawiające najwięcej e-recept w okresie od lipca do września 2019 zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali statuetkami i tytułem „Lider e-zdrowia 2019”.

 

Dodatkowo Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do przyznania wyróżnień specjalnych dla najlepszego województwa oraz dla liderów miesiąca poszczególnych kategorii.

 

 

Małopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie