SKIEROWANIE DO PRACY PRZY ZWALCZANIU EPIDEMII – CZY MOJE UBEZPIECZENIE OC ZADZIAŁA?

Szanowni Lekarze, Lekarze Dentyści,

panująca pandemia COVID-19 rodzi pytania o wpływ obecnej sytuacji na warunki ubezpieczenia OC.

Informujemy, że ubezpieczenia OC lekarza dostępne w programie ubezpieczeń dla Członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Tarnowie na toil.mentor.pl obejmują szkody powstałe w następstwie/w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych związanych ze skierowaniem do pracy przy zwalczaniu epidemii bez względu na faktycznie wykonywaną przez lekarza specjalizację, która została wskazana w deklaracji ubezpieczeniowej.

Oznacza to, że odpowiedzialność ubezpieczyciela zostanie zachowana, mimo że lekarz będzie udzielał świadczeń zdrowotnych na oddziałach covidowych w ramach innej specjalizacji niż została podana w deklaracji ubezpieczeniowej. W razie zaistnienia szkody, PZU SA nie będzie więc podnosiło kwestii niezgodności między zdeklarowaną a faktycznie wykonywaną specjalizacją.

Pragniemy jednak zwrócić uwagę na kwestię wyboru odpowiedniego zawodowego ubezpieczenia OC zgodnie z formą wykonywania zawodu lekarza.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIE UBEZPIECZENIE OC LEKARZA?

PROWADZĘ PRAKTYKĘ ZAWODOWĄ I ZOSTAJĘ SKIEROWANY DO PRACY PRZY ZWALCZANIU EPIDEMII NA PODSTAWIE TZW. „KONTRAKTU”.

Każdy Lekarz lub lekarz dentysta, który prowadzi lub chce prowadzić własną działalność gospodarczą w formie praktyki zawodowej, musi posiadać ubezpieczenie OC zgodne z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (tzw. obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza).

PAMIĘTAJ!

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza nie obejmuje szkód wyrządzonych w związku z wykonywaniem zawodu na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej bez prowadzenia działalności i ma ograniczony zakres ochrony.

Rozważ rozszerzenie zakresu ochrony o dobrowolne ubezpieczenie OC lekarza, które zapewnia szerszy zakres ochrony oraz działa jako ubezpieczenie nadwyżkowe względem obowiązkowego OC. To ostatnie oznacza, że w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarza dla danego zdarzenia, która jest ograniczona do 75 tys. euro, brakująca kwota zostanie uzupełniona sumą gwarancyjną dobrowolnego ubezpieczenia OC.

ZOSTAJĘ SKIEROWANY DO PRACY PRZY ZWALCZANIU EPIDEMII NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ LUB UMOWY CYWILNOPRAWNEJ BEZ PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI

Jeżeli udzielasz świadczeń w oparciu o umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną bez prowadzenia działalności, przepisy prawa nie nakładają na Ciebie obowiązku posiadania tzw. obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarza. Możesz jednak zabezpieczyć się dobrowolnym ubezpieczeniem OC lekarza, które chroni Twój interes majątkowy w sytuacji, gdy w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych dojdzie do szkody, a co za tym idzie – konieczności wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia lub też renty.

W celu zapewnienia kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej, każdy lekarz i lekarz dentysta zrzeszony w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Tarnowie ma możliwość przystąpienia do dedykowanego programu ubezpieczeń. Program ten obejmuje:

• Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie OC lekarza i lekarza dentysty
  • Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków ze świadczeniami dodatkowymi z tytułu ekspozycji na ryzyko HIV/WZW
  • Ubezpieczenie utraty dochodu obejmujące m.in. zachorowanie na COVID-19

WAŻNE!

Ubezpieczenie utraty dochodu zapewnia wypłatę świadczenia w okresie niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą, w tym aktualnie najbardziej zagrażającą środowisku lekarzy – COVID-19. Ochrona działa również w sytuacji ogłoszonego w Polsce stanu epidemii i panującej na świecie pandemii.

Bez względu na wybrany wariant ochrony, czasowa niezdolność do wykonywania pracy przez lekarza musi trwać co najmniej 30 dni kalendarzowych i być potwierdzona drukiem ZUS ZLA lub orzeczeniem ZUS o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego. W przypadku niespełnienia tych warunków ubezpieczyciel może się uchylić od odpowiedzialności.

• Ubezpieczenie kosztów ochrony prawnej
  • Roczne ubezpieczenie turystyczne PZU Wojażer

KONTAKT W SPRAWIE UBEZPIECZEŃ

Kinga Nowak