Informacja dotycząca składanych oświadczeń o zawieszeniu przyjęć pacjentów w ramach prowadzonej działalności leczniczejc

Informacja

dotycząca składanych oświadczeń o zawieszeniu przyjęć pacjentów w ramach prowadzonej działalności leczniczej w zakresie leczenia

Mając na względzie stan zagrożenia epidemicznego oraz dynamikę rozwoju pandemii wirusa SASR-CoV2, a także zalecenia sanitarne dotyczące unikania kontaktów – w tym z pacjentami - które nie są niezbędne, część z członków OIL w Tarnowie podjęła decyzję o zawieszeniu przyjęć pacjentów. Zawiadomienia o podjętej decyzji przekazywane są do Okręgowej Rady Lekarskiej w Tarnowie w drodze oświadczenia/zawiadomienia, którego wzór został opracowany przez Komisje Stomatologiczną Naczelnej Izby Lekarskiej. Oświadczenie/zawiadomienie, w ocenie rzeczonej Komisji być może otworzy w przyszłości drogę do dochodzenia roszczeń z tytułu rekompensaty poniesionych przez lekarzy dentystów strat finansowych w okresie pandemii. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy złożone oświadczenie/zawiadomienie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Nie daje ono także podstaw do jakichkolwiek zwolnień, ulg czy rekompensat ze strony Okręgowej Izby Lekarskiej w Tarnowie.

Obecnie, jedynie zawieszenie działalności gospodarczej powoduje ulgi i zwolnienia, w tym m.in. z opłacenia składki ZUS. By skorzystać z dobrodziejstwa jakie daje zawieszenie działalności gospodarczej należy jednak zawiesić działalność na okres nie krótszy aniżeli 30 dni, dokonać stosownego zgłoszenia w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności i Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Dopiero spełnienie tych przesłanek daje możliwość skorzystania z ulg i zwolnień wynikających z zawieszenia działalności gospodarczej.

z wyrazami szacunku,
adw. Marcin Korczak